Mogą Państwo skorzystać z dofinansowań na rozwój kompetencji i kwalifikacji własnych oraz pracowników od 70 do 80% dofinansowania na szkolenia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z woj. zachodniopomorskiego! Mowa tutaj o szkoleniach i usługach doradczych opublikowanych w Bazie Usług Rozwojowych – jest to system, w którym ofertę mogą publikować jedynie zweryfikowane firmy szkoleniowe, świadczące usługi wysokiej jakości, posiadające odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. Nabór wniosków potrwa do wyczerpania środków.
Autorka poniższego artykułu reprezentuje zweryfikowaną firmę (followus.pl) i po 8 latach realizacji usług dofinansowanych postanowiła przybliżyć Państwu ten temat: w jaki sposób, na co dokładnie i jak można uzyskać takie dofinansowanie?
Co?
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się dokładniej temu, co można zrealizować w ramach tych projektów. Są to szkolenia, egzaminy, kursy zawodowe, coaching, mentoring, doradztwo biznesowe. Różnorodność możliwych działań jest ogromna, dodatkowo te usługi mogą odbywać się w różnych formach – standardowo stacjonarnej czyli np. w sali szkoleniowej, zdalnie np. poprzez platformę typu ZOOM ale też w formie e-learningu. Powoduje to, że praktycznie nie ma ograniczeń dla osoby chcącej się rozwijać – naukę można dostosować do godzin pracy czy innych zajęć. Jeśli chodzi o zakres tematyczny usług, to jedynym ograniczeniem jest ścisły związek z prowadzoną przez Państwa działalnością i zakresem obowiązków pracownika. Mogą to być więc szkolenia twarde związane z wykonywaną pracą, ale także umiejętności zarządcze i managerskie czy np. usługi doradcze prowadzące do sporządzenia strategii rozwoju czy planu marketingowego.
Kto?
Programy przeznaczone są dla pracodawców i ich pracowników, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę albo zlecenia (ale nie B2B) od min. 1 miesiąca. Ważne: w przypadku umowy o pracę musi ona obejmować przynajmniej ½ etatu, a w przypadku umowy zlecenia pracownik w ostatnich 6 miesiącach powinien być zarobić przynajmniej tyle, o ile zamierzają Państwo wnioskować na jego kształcenie.
Uwaga: obecnie z projektu nie mogą korzystać osoby niezatrudnione na podstawie umowy o pracę lub cywilnoprawnej, nawet jeśli są wspólnikami lub członkami zarządu. Wyjątkiem jest właściciel działalności gospodarczej zarejestrowany w CEIDG.
Gdzie?
W naszym województwie realizowane są obecnie 3 projekty dla firm, prowadzone przez ZARR SA, KARR SA oraz Polską Fundację Przedsiębiorczości. Te instytucje są dalej nazywane operatorami. W każdym przypadku wnioskowanie odbywa się z użyciem elektronicznego narzędzia – generatora wniosków.
Jak?
Obecnie proces uzyskiwania i rozliczania dofinansowania został skondensowany do minimum, niemniej jednak nieco pracy trzeba wykonać. Przeważa forma elektroniczna przygotowania dokumentacji, na którą składają się: dane firmy, dane pracowników, dane szkolenia, przychody i stan zatrudnienia za ostatnie 3 lata obrachunkowe, deklaracje ZUS z ostatniego miesiąca, które potwierdzają zatrudnienie pracowników delegowanych do udziału w szkoleniu. Po podpisaniu umowy o dofinansowanie należy wziąć udział w szkoleniu, a następnie je rozliczyć (najpierw należy w całości pokryć koszt faktury, a po przedstawieniu dokumentów otrzymuje się refundację).
Ile?
Kwoty, które można uzyskać nie różnią się w zależności od operatora – jest to 99 000 zł na przedsiębiorstwo i 7500 zł na osobę. Różny jest natomiast poziom dofinansowania usług względem ich wartości, waha się on od 70 do 80% w zależności od różnych czynników, np. branży.
Po więcej informacji zapraszamy do autorki artykułu: Marta Janik z followus.pl sp. z o.o. Tel. 696 398 986, m.janik@followus.pl.
Specjalizacja: ekspert ds. Bazy Usług Rozwojowych, jakość usług szkoleniowych i doradczych, obsługa klienta, opracowywanie i wdrażanie narzędzi wspomagających efektywność.
Z branżą szkoleniową związana od 2008 roku. Kompleksowo zarządza projektami szkoleniowymi i doradczymi z zakresu rozwoju organizacji, zajmuje się także wdrożeniami i onboardingiem pracowników w firmach szkoleniowo-doradczych. Opracowuje narzędzia służące do rozwoju wiedzy w organizacji i utrzymywania wysokiej jakości informacji. Od lutego 2022 r. jest członkinią Grupy Tematycznej ds. Bazy Usług Rozwojowych w Polskiej Izbie Firm Szkoleniowych (PIFS), w tym od lutego 2023 do kwietnia 2024 była Przewodniczącą Prezydium tej grupy. Od czerwca 2023 jest Wiceprzewodniczącą Rady PIFS. Certyfikowany audytor wewnętrzny IRCA systemów zarządzania jakością wg ISO 9001:2015. Współautorka branżowego standardu jakości usług szkoleniowych i doradczych SUS 3.0.